Final Results NSW SQUASH JUNIOR AGE CHAMPIONSHIPS 2012

- NSW Squash

  

NSW SQUASH JUNIOR AGE CHAMPIONSHIPS 2012  
State Ranking Event Matrix Rating 

Final Results Click Here

After three days of exciting squash at the Coffs Harbour Squash Centre the NSW Squash State Junior Championships finished on a high with a fantastic number of finals in front of a capacity crowd on Sunday afternoon. Honours were shared across the state with players from as far as Goulburn to the south and Parkes and Moree to west and all coastal regions taking part.

Tournament organisers were particularly delighted with the turnout of 124 competitors, especially the new players in the younger age groups who put in some great results and showed that squash is flourishing and growing in popularity among the primary school ages.

There were some very special moments at the presentations with Tamika Saxby taking out the Under 19 Girls Championship bringing to a close a junior state career where she has won an amazing 9 State Championships from 2003 to 2012. Tamika has already moved quickly into the senior women's ranks and is now full time at the Australian Institute of Sport in Brisbane.

Brad Williams put together a cracking speech after taking out the Boys under 19's Championship and left no doubt that the NSW Bluetongues will be vocal and ready at the Australian Championships in September.

Geoff Salmon of Dubbo won the Under 17 Boys division proving to strong for his opposition taking out the event without dropping a game. The Salmon family enjoyed further celebrations when younger brother Jacob took out the Boys Under 13 Championship against Liam Bruno of Moree.



Championship Results:

Under 19 Girls Championship Tamika Saxby, Coffs Harbour (AIS) def Moana Gray Big River 11/5 11/5 11/4

Under 17 Girls Kristen Nightingale, Parkes def Claudia McGarry Kempsey 11/6 11/5 11/5

Under 15 Girls Rachael Gibson def Tiana Saxby Goulburn 11/7 11/2 11/6

Under 13 Girls Vanessa Graham def Tia Dougherty Gloucester 11/2 11/0 11/1

Under 11 Girls Kacey Nightingale Parkes def Laura Moloney Coutts Crossing 11/1 11/5 15/13

Under 9 Special Event Tanai O'Brien Gloucester def Sydney Johnson Willoughby 11/9 11/7 11/8

Under 19 Boys Brad Williams Elanora Hts def Luc Rance Wavell Qld 11/7 11/6 11/4

Under 17 Boys Geoffrey Salmon Dubbo def Wil Bradshaw Bellingen 11/2 11/1 11/7

Under 15 Boys Jesse Keegan Orange def Todd Riches Forster 11/9 11/2 11/0

Under 13 Boys Jacob Salmon Dubbo def Liam Bruno Moree 7/11 11/4 11/6 11/4

Under 11 Boys Nathan Fitzgerald Nambucca Heads def Mitchell Brown Old Bar 8/11 14/12 11/4 11/3

Under 9 Special Event Nathan Rofe Camden def Luke Fitzgerald Nambucca Head 12/10 11/1 7/11

 

2012 NSW State Junior Team (Bluetongues) were announced to complete a fantastic tournament.

 Congratulations The NSW Bluetounges team is:

Girls Under 19 Tamika Saxby Coffs Harbour, Moana Gray Big River, Iritana Gray Big River

Boys Under 19 Brad Williams Elanora Heights, Luke Collins Singleton, Branigan Swan Lane Cove

Girls Under 17 Kristen Nightingale Parkes, Jessica Gibson Bankstown Sports,

Boys Under 17 Geoff Salmon Dubbo, Rohan Toole Canowindra

Girls Under 15 Rachael Gibson Bankstown Sports, Tiana Saxby Goulburn

Boys Under 15 Jesse Keegan Orange, Todd Riches Forster, Mark Ning Willoughby

Girls Under 13 Vanessa Graham Camden, Tia Dougherty Gloucester, Paige Higgins-Powell Lismore

Boys Under 13 Liam Bruno Moree, Jacob Salmon Dubbo, Ryan Bushell-Keegan Orange

 

 

 

 

 

 

Day Two Results

 

Day One Results

 

 Day One opened with a fantastic crowd taking in some great matches in all age divisions.

The under 17 Boys Division among the best with some outstanding efforts by the players.
Nic Greenland (Maclean) winning in five over Dominique Braham (Willoughby) was a real treat going the full distance with both players receiving plenty of praise at the end of a five game thriller. Tomorrow's round should prove just as exciting.

Under 11 Girls has a whole host of new talents and some great battles. Whilst not punishing the ball the players showed great composure on court with Laura Moloney (Coutts Crossing) and Kasey Nightingale (Parkes) showing the way early.

The 19 Boys saw Josh Stack-Masula Qld move through with a four set win against Luck Collins (Singleton) Michael Badenhorst Defeated Branigan Swan in straight games and Luc Rance Qld defeated Geoff Murphy (Bathurst) in a very entertaining four sets.

Draw - Click Here

 First Game Times CLICK HERE

(Updated) For List of Entrants Click Here.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NSW Junior Age Championships

Entries Closing

Players are reminded that Entries for the NSW State Junior Championships close on Wednesday 27th June. DON’T FORGET
Entry Forms can be downloaded from the NSW Squash (See Below) or Coffs Harbour websites.

Entries can be mailed, email, or faxed to Coffs Harbour Squash Centre.

Enjoy a great weekend and be in the running for some great prizes.

State Junior Team to be announced at completion of championships.



Kind regards,
Peter Saxby

Tel. 02 66536523
Fax 02 66536523
www.coffssquash.com.au

July 13th - 15th 2012

ENTRY FORM CLICK HERE

 

 

 

  Email: pjjtsaxby@bigpond.com

www.coffssquash.com.au 

 

Contact Squash Australia | Privacy Policy | Crafted by eBrands