As part of the National Talent Squads Squash Australia selects a Junior Men's  and Junior Women's team to compete at the World Squash Federation (WSF) Championships. Even numbered years are the Team Championships for Junior Men and odd numbered years are the Team Championships for Junior Women. There are also Individual Championships occurring every year.  

Junior World Championship Teams

Junior Mens World Championship Teams

2012

Rhys Dowling
Tom Calvert
TJ Rarere
Rohan Toole
Rodney Eyles (Coach)
James Rogers (Assistant Coach)

2010

Jacob Alexander
Sam Fife
Walter Koteka
Jack Molloy
Jack Davidson (Reserve)
Rodney Eyles (Coach)
Grant Gough (Assistant Coach)

2008

Jacob Alexander
Aaron Fyfe
Matt Hopkins
Josh Larkin
Jamie McErvale (Reserve)
Mike Cornish (Coach)
Grant Gough (Assistant Coach)

2006

Zac Alexander
Rex Hedrick
Nathan Stevenson
Matt Reece
Roger Flynn (Coach)
Geoff Davenport (Assistant Coach)

2004

Matthew Kawalski
Andrew Budd
Steven Robinson
Ryan Cuskelly
Dean Landy (Coach)
Mike Cornish (Assistant Coach) 

2002

Jhie Gough
Luke Margan
Aaron Frankcomb
James Rogers
Dean Landy (Coach)
Byron Davis (Assistant Coach)

2000

Matt Sanders
Cameron Pilley
Simon Carruthers
Jhie Gough
Roger Flynn (Coach)

1998

Shane Doherty
Mark Ikin
Paul Davis
Kirby Sinclair
Roger Flynn (Coach)

1996

Stewart Boswell
Anthony Ricketts
Paul Peters
Liam Kenny
Greg Middleton (Coach)

1994

Damien Mudge
Paul Price
Michael Fiteni
Danny Woolbank
Greg Middleton (Coach)

1992

Gavin Kadwell
Joseph Kneipp
Dan Jenson
Byron Davis
Ken Hiscoe (Coach)

1990

John Williams
Simon Barker
Billy Haddrell
Grant Hixon
Ken Hiscoe (Coach)

1988

Anthony Hill
Dean Mason
Shaun Mosham
Mark Carlyon
Bill Hunt (Coach)

1986

Rodney Eyles
Anthony Hill
Mark Carlyon
Ricki Curtis
Adam Sheiber
Geoff Hunt (Coach)

1984

Sean O'Connor
Rodney Eyles
Chris Robertson
Rodney Martin
Bill Hunt (Coach)

1982

Chris Dittmar
Tristan Nancarrow
Grantley Pinnington
Peter Shroeder
Hadyn Daly (Coach)

1980

Peter Nance
Chris Dittmar
Chris Carter
Dale Robbins
Bill Hunt (Coach)

Junior Womens World Championship Teams

2015

Lakeesha Rarere
Victoria Leow
Samantha Calvert
Rachael Gibson
Lauren Aspinall (Reserve)
Vicki Cardwell (Coach)
Robyn Prentice (Manager)

2013

Grace McErvale
Natalie Newton
Nicole Stoneham
Jessica Turnbull
Moana Gray (Reserve)
Rod Eyles (Coach)
Vicki Cardwell (Manager)

2011

Tamika Saxby
Bethany Brazier
Jennifer Brown
Selena Shaikh
Challen Stowell (Reserve)
Jessica Turnbull (Reserve)
Vicki Cardwell (Coach)
Mary Jo Morgan (Assistant Coach)

2009

Sarah Cardwell
Rheanne Neibling
Christine Nunn
Tamika Saxby
Karen Cagliarini (Coach)
Sarah Fitz-Gerald (Manager)

2007

Kimberly Bessel
Melody Francis
Maggy Marshall
Laura Stock
Kelly Flower (Coach)
Michelle Martin (Team Leader)

2005

Jessica Gillett
Samantha Davies
Larissa Huffer
Vanessa Pickerd
Dean Landy (Coach)
Karen Morrissey (Assistant Coach)

2003

Georgina Davis
Kasey Brown
Donna Urquhart
Peta Hughes
Dean Landy (Coach)

2001

Lisa Camilleri
Kasey Brown
Amelia Pittock
Georgina Davis
Dean Landy (Coach)

1999

Sarah Dubois
Dianne Desira
Anna-Lee Starr
Amelia Pittock
Di Davis (Coach)

1997

Christine McIver
Laura Keating
Kelly Townsend
Judith Mills
Di Davis (Coach)

1995

Emma Taylor
Narelle Tippett
Rachael Grinham
Kate Major
Di Davis (Coach)

1993

Rachael Grinham
Kym Keevil
Natarsha Tippett
Janelle Loader
Di Davis (Coach)

1991

Meaghan Bell
Meaghan Pratt
Camile Rouland
Heather MacDonald
Margaret Zachariah (Coach)

1989

Robyn Cooper
Carol Owens
Angela Roffe
Marianne MacDonald
Margaret Zachariah (Coach)

1987

Sarah Fitz-Gerald
Angela Johnson
Amanda Hopps
Shannin McNamara
Heather McKay (Coach)

1985

Sally Ann Robbie
Sarah Fitz-Gerald
Danielle Drady
Michelle Martin
Margaret Zachariah (Coach)




Junior Trans-Tasman Test Match Teams

2016

Team First Name
Last Name
State
Under 13 Boys
Gregory Chan WA
Under 13 Boys Oscar Curtis WA
Under 13 Girls Jemma Besant NSW
Under 13 Girls Jayna Gill QLD
Under 15 Boys Remi Young WA
Under 15 Boys Wesley Dyer QLD
Under 15 Girls Alex Haydon SA
Under 15 Girls Mackenzie Sleep QLD
Under 17 Boys William Curtis WA
Under 17 Boys Nicholas Calvert QLD
Under 17 Girls Shehana Vithana NSW
Under 17 Girls Grace Pattison TAS
Under 19 Boys Alex Eustace QLD
Under 19 Boys Alex Oswald SA
Under 19 Boys Jon Van Der Kreek QLD
Under 19 Boys Joseph White NT
Under 19 Girls Lauren Aspinall SA
Under 19 Girls Jordan Russell QLD

2015

Team First Name
Last Name
State
Under 13 Boys
Remi Young WA
Under 13 Boys Ethan Stephenson QLD
Under 13 Girls Laura Moloney NSW
Under 13 Girls Hayley Hankinson QLD
Under 15 Boys Maaz Khatri SA
Under 15 Boys Jacob Ford NSW
Under 15 Girls Jade Woods WA
Under 17 Boys William Curtis WA
Under 17 Boys Nicholas Calvert QLD
Under 17 Girls Lauren Aspinall SA
Under 17 Girls Shehana Vithana NSW
Under 17 Girls Grace Pattison TAS
Under 19 Boys Sam Ejtemai VIC
Under 19 Boys Solayman Nowrozi QLD
Under 19 Girls Lakeesha Rarere QLD
Under 19 Girls Victoria Leow VIC
Under 19 Girls Samantha Calvert QLD
Under 19 Girls Rachael Gibson NSW

2014

Team First Name
Last Name
State
Under 13 Boys
Ethan Eyles QLD
Under 13 Boys Ryan Bushel-Keegan NSW
Under 13 Girls Siobhan Stephenson QLD
Under 13 Girls Alex Haydon SA
Under 15 Boys William Curtis WA
Under 15 Boys Nicholas Calvert QLD
Under 15 Girls Lauren McInerney SA
Under 15 Girls Grace Pattison TAS
Under 17 Boys Alex Eustace QLD
Under 17 Boys Solayman Nowrozi QLD
Under 17 Girls Tiana Saxby NSW
Under 17 Girls Lakeesha Rarere QLD
Under 19 Boys Thomas Calvert QLD
Under 19 Boys Rhys Dowling NT
Under 19 Boys Sam Ejtemai VIC
Under 19 Girls Jessica Turnbull QLD
Under 19 Girls Eloise O'Connor WA