National Junior Teams
As part of the National Talent Squads Squash Australia selects a Junior Men's and Junior Women's team to compete at the World Squash Federation (WSF) Championships. Even numbered years are the Team Championships for Junior Men and odd numbered years are the Team Championships for Junior Women. There are also Individual Championships occurring every year.
Junior World Championship Teams
Junior Men's World Championship Teams
2022 (Nancy, France)
Gregory Chan
Dylan Classen
Oscar Curtis
Luke Eyles
Jenny Duncalf (Coach)
Sue Hillier (Assistant Coach)
2018 (Chennai, India)
Nicholas Calvert
Jacob Ford
Maaz Khatri
Jack Hudson
James Rogers (Coach)
Kay Kendall (Assistant Coach)
2016 (Bielsko-Biala, Poland)
Alex Eustace
Alex Oswald
Joseph White
William Curtis
Paul Price (Coach)
Vicki Cardwell (Assistant Coach)
2012 (Doha, Qatar)
Rhys Dowling
Tom Calvert
TJ Rarere
Rohan Toole
Rodney Eyles (Coach)
James Rogers (Assistant Coach)
2010 (Quito, Ecuador)
Jacob Alexander
Sam Fife
Walter Koteka
Jack Molloy
Jack Davidson (Reserve)
Rodney Eyles (Coach)
Grant Gough (Assistant Coach)
2008 (Zurich, Switzerland)
Jacob Alexander
Aaron Fyfe
Matt Hopkins
Josh Larkin
Jamie McErvale (Reserve)
Mike Cornish (Coach)
Grant Gough (Assistant Coach)
2006 (Palmerston North, New Zealand)
Zac Alexander
Rex Hedrick
Nathan Stevenson
Matt Reece
Roger Flynn (Coach)
Geoff Davenport (Assistant Coach)
2004 (Islamabad, Pakistan)
Matthew Kawalski
Andrew Budd
Steven Robinson
Ryan Cuskelly
Dean Landy (Coach)
Mike Cornish (Assistant Coach)
2002 (Chennai, India)
Jhie Gough
Luke Margan
Aaron Frankcomb
James Rogers
Dean Landy (Coach)
Byron Davis (Assistant Coach)
2000 (Milan, Italy)
Matt Sanders
Cameron Pilley
Simon Carruthers
Jhie Gough
Roger Flynn (Coach)
1998 (Princeton, USA)
Shane Doherty
Mark Ikin
Paul Davis
Kirby Sinclair
Roger Flynn (Coach)
1996 (Cairo, Egypt)
Stewart Boswell
Anthony Ricketts
Paul Peters
Liam Kenny
Greg Middleton (Coach)
1994 (Christchurch, New Zealand)
Damien Mudge
Paul Price
Michael Fiteni
Danny Woolbank
Greg Middleton (Coach)
1992 (Hong Kong)
Gavin Kadwell
Joseph Kneipp
Dan Jenson
Byron Davis
Ken Hiscoe (Coach)
1990 (Paderborn, Germany)
John Williams
Simon Barker
Billy Haddrell
Grant Hixon
Ken Hiscoe (Coach)
1988 (Edinburgh, Scotland)
Anthony Hill
Dean Mason
Shaun Mosham
Mark Carlyon
Bill Hunt (Coach)
1986 (Brisbane, Australia)
Rodney Eyles
Anthony Hill
Mark Carlyon
Ricki Curtis
Adam Sheiber
Geoff Hunt (Coach)
1984 (Calgary, Canada)
Sean O'Connor
Rodney Eyles
Chris Robertson
Rodney Martin
Bill Hunt (Coach)
1982 (Kuala Lumpur, Malaysia)
Chris Dittmar
Tristan Nancarrow
Grantley Pinnington
Peter Shroeder
Hadyn Daly (Coach)
1980 (Kungaly, Sweden)
Peter Nance
Chris Dittmar
Chris Carter
Dale Robbins
Bill Hunt (Coach)
Junior Women's World Championship Teams
2019 (Kuala Lumpur, Malaysia)
Alex Haydon
Sze Yu Lee
Remashree Muniandy
Katie Davies
Paul Price (Coach)
Kay Kendall (Assistant Coach)
2017 (Taurunga, New Zealand)
Alex Haydon
Lauren Aspinall
Shehana Vithana
Courtney Mather
Paul Price (Coach)
Kay Kendall (Assistant Coach)
2015 (Eindhoven, Netherlands)
Lakeesha Rarere
Victoria Leow
Samantha Calvert
Rachael Gibson
Lauren Aspinall (Reserve)
Vicki Cardwell (Coach)
Robyn Prentice (Manager)
2013 (Wroclaw, Poland)
Grace McErvale
Natalie Newton
Nicole Stoneham
Jessica Turnbull
Moana Gray (Reserve)
Rod Eyles (Coach)
Vicki Cardwell (Manager)
2011 (Boston, USA)
Tamika Saxby
Bethany Brazier
Jennifer Brown
Selena Shaikh
Challen Stowell (Reserve)
Jessica Turnbull (Reserve)
Vicki Cardwell (Coach)
Mary Jo Morgan (Assistant Coach)
2009 (Chennai, India)
Sarah Cardwell
Rheanne Neibling
Christine Nunn
Tamika Saxby
Karen Cagliarini (Coach)
Sarah Fitz-Gerald (Manager)
2007 (Hong Kong, China)
Kimberly Bessel
Melody Francis
Maggy Marshall
Laura Stock
Kelly Flower (Coach)
Michelle Martin (Team Leader)
2005 (Herentals, Belgium)
Jessica Gillett
Samantha Davies
Larissa Huffer
Vanessa Pickerd
Dean Landy (Coach)
Karen Morrissey (Assistant Coach)
2003 (Cairo, Egypt)
Georgina Davis
Kasey Brown
Donna Urquhart
Peta Hughes
Dean Landy (Coach)
2001 (Penang, Malaysia)
Lisa Camilleri
Kasey Brown
Amelia Pittock
Georgina Davis
Dean Landy (Coach)
1999 (Antwerp, Belgium)
Sarah Dubois
Dianne Desira
Anna-Lee Starr
Amelia Pittock
Di Davis (Coach)
1997 (Rio de Janeiro, Brazil)
Christine McIver
Laura Keating
Kelly Townsend
Judith Mills
Di Davis (Coach)
1995 (Sydney, Australia)
Emma Taylor
Narelle Tippett
Rachael Grinham
Kate Major
Di Davis (Coach)
1993 (Kuala Lumpur, Malaysia)
Rachael Grinham
Kym Keevil
Natarsha Tippett
Janelle Loader
Di Davis (Coach)
1991 (Bergen, Norway)
Meaghan Bell
Meaghan Pratt
Camile Rouland
Heather MacDonald
Margaret Zachariah (Coach)
1989 (Hamilton, New Zealand)
Robyn Cooper
Carol Owens
Angela Roffe
Marianne MacDonald
Margaret Zachariah (Coach)
1987 (Brighton, UK)
Sarah Fitz-Gerald
Angela Johnson
Amanda Hopps
Shannin McNamara
Heather McKay (Coach)
1985 (Dublin, Ireland)
Sally Ann Robbie
Sarah Fitz-Gerald
Danielle Drady
Michelle Martin
Margaret Zachariah (Coach)
Junior Trans-Tasman Test Match Teams
2020
Team selected for the April 2020 Trans Tasman Test, which was cancelled due to the Coronavirus pandemic.
Team | First Name |
Last Name |
State |
Under 13 Boys |
Joshua | Raj | QLD |
Under 13 Boys | Eric | Marsh | WA |
Under 13 Girls | Joanne | Joseph | VIC |
Under 13 Girls | Soha | Khatri | SA |
Under 15 Boys | Will | Siviour | NT |
Under 15 Boys | Aryan | Madan | SA |
Under 15 Girls | Madison | Lyon | QLD |
Under 15 Girls | Courtney | Scholtz | VIC |
Under 17 Boys | Brendan | MacDonald | QLD |
Under 17 Boys | Oscar | Curtis | WA |
Under 17 Girls | Erin | Classen | WA |
Under 17 Girls | Kurstyn | Mather | QLD |
Under 19 Boys | Gregory | Chan | WA |
Under 19 Boys | Dylan | Molinaro | VIC |
Under 19 Boys | James | Lloyd | ACT |
Under 19 Boys | Josh | Penfold | QLD |
Under 19 Girls | Remashree | Muniandy | SA |
Under 19 Girls | Alex | Haydon | SA |
2019
Team | First Name |
Last Name |
State |
Under 13 Boys |
Zane | Wolpers | QLD |
Under 13 Boys | Joshua | Raj | QLD |
Under 13 Girls | Maja | Maziuk | NSW |
Under 13 Girls | Soha | Khatri | SA |
Under 15 Boys | Daniel | Marsh | WA |
Under 15 Boys | Oscar | Curtis | WA |
Under 15 Girls | Kiara | Stubley | QLD |
Under 15 Girls | Maggie | Goodman | NSW |
Under 17 Boys | Ethan | Eyles | QLD |
Under 17 Boys | Gregory | Chan | WA |
Under 17 Girls | Ella | Burge | QLD |
Under 17 Girls | Kurstyn | Mather | QLD |
Under 19 Boys | Abel | Jin | WA |
Under 19 Boys | Dylan | Molinaro | VIC |
Under 19 Girls | Alex | Haydon | SA |
Under 19 Girls | Anna | Goodman | NSW |
Under 19 Girls | Remashree | Muniandy | SA |
Under 19 Girls | Katie | Davies | QLD |
2018
Team | First Name |
Last Name |
State |
Under 13 Boys |
Andre | Lynn | VIC |
Under 13 Boys | Ben | Murray | QLD |
Under 13 Girls | Madison | Lyon | QLD |
Under 13 Girls | Courtney | Scholtz | VIC |
Under 15 Boys | Gregory | Chan | WA |
Under 15 Boys | Oscar | Curtis | WA |
Under 15 Girls | Katie | Davies | QLD |
Under 15 Girls | Ella | Burge | QLD |
Under 17 Boys | Abel | Jin | WA |
Under 17 Boys | Sam | Sergo | ACT |
Under 17 Girls | Alex | Haydon | SA |
Under 17 Girls | Sze Yu | Lee | NSW |
Under 19 Boys | Nick | Calvert | QLD |
Under 19 Boys | Eugene | Heng | NSW |
Under 19 Boys | Lachlan | Coxsedge | QLD |
Under 19 Boys | Joel | Arscott | QLD |
Under 19 Girls | Shehana | Vithana | NSW |
Under 19 Girls | Grace | Pattison | TAS |
2017
Team | First Name |
Last Name |
State |
Under 13 Boys |
Oscar | Curtis | WA |
Under 13 Boys | Dylan | Classen | WA |
Under 13 Girls | Erin | Classen | WA |
Under 13 Girls | Maggie | Goodman | NSW |
Under 15 Boys | Gregory | Chan | WA |
Under 15 Boys | Remi | Young | WA |
Under 15 Girls | Hayley | Hankinson | QLD |
Under 15 Girls | Katie | Davies | QLD |
Under 17 Boys | Maaz | Khatri | VIC |
Under 17 Boys | Jacob | Ford | NSW |
Under 17 Girls | Alex | Haydon | SA |
Under 17 Girls | Jade | Woods | SA |
Under 19 Boys | Eugene | Heng | NSW |
Under 19 Boys | Nick | Calvert | QLD |
Under 19 Girls | Courtney | Mather | QLD |
Under 19 Girls | Shehana | Vithana | NSW |
Under 19 Girls | Grace | Pattison | TAS |
Under 19 Girls | Taylor | Jones | QLD |
2016
Team | First Name |
Last Name |
State |
Under 13 Boys |
Gregory | Chan | WA |
Under 13 Boys | Oscar | Curtis | WA |
Under 13 Girls | Jemma | Besant | NSW |
Under 13 Girls | Jayna | Gill | QLD |
Under 15 Boys | Remi | Young | WA |
Under 15 Boys | Wesley | Dyer | QLD |
Under 15 Girls | Alex | Haydon | SA |
Under 15 Girls | Mackenzie | Sleep | QLD |
Under 17 Boys | William | Curtis | WA |
Under 17 Boys | Nicholas | Calvert | QLD |
Under 17 Girls | Shehana | Vithana | NSW |
Under 17 Girls | Grace | Pattison | TAS |
Under 19 Boys | Alex | Eustace | QLD |
Under 19 Boys | Alex | Oswald | SA |
Under 19 Boys | Jon | Van Der Kreek | QLD |
Under 19 Boys | Joseph | White | NT |
Under 19 Girls | Lauren | Aspinall | SA |
Under 19 Girls | Jordan | Russell | QLD |
2015
Team | First Name |
Last Name |
State |
Under 13 Boys |
Remi | Young | WA |
Under 13 Boys | Ethan | Stephenson | QLD |
Under 13 Girls | Laura | Moloney | NSW |
Under 13 Girls | Hayley | Hankinson | QLD |
Under 15 Boys | Maaz | Khatri | SA |
Under 15 Boys | Jacob | Ford | NSW |
Under 15 Girls | Jade | Woods | WA |
Under 17 Boys | William | Curtis | WA |
Under 17 Boys | Nicholas | Calvert | QLD |
Under 17 Girls | Lauren | Aspinall | SA |
Under 17 Girls | Shehana | Vithana | NSW |
Under 17 Girls | Grace | Pattison | TAS |
Under 19 Boys | Sam | Ejtemai | VIC |
Under 19 Boys | Solayman | Nowrozi | QLD |
Under 19 Girls | Lakeesha | Rarere | QLD |
Under 19 Girls | Victoria | Leow | VIC |
Under 19 Girls | Samantha | Calvert | QLD |
Under 19 Girls | Rachael | Gibson | NSW |
2014
Team | First Name |
Last Name |
State |
Under 13 Boys |
Ethan | Eyles | QLD |
Under 13 Boys | Ryan | Bushel-Keegan | NSW |
Under 13 Girls | Siobhan | Stephenson | QLD |
Under 13 Girls | Alex | Haydon | SA |
Under 15 Boys | William | Curtis | WA |
Under 15 Boys | Nicholas | Calvert | QLD |
Under 15 Girls | Lauren | McInerney | SA |
Under 15 Girls | Grace | Pattison | TAS |
Under 17 Boys | Alex | Eustace | QLD |
Under 17 Boys | Solayman | Nowrozi | QLD |
Under 17 Girls | Tiana | Saxby | NSW |
Under 17 Girls | Lakeesha | Rarere | QLD |
Under 19 Boys | Thomas | Calvert | QLD |
Under 19 Boys | Rhys | Dowling | NT |
Under 19 Boys | Sam | Ejtemai | VIC |
Under 19 Girls | Jessica | Turnbull | QLD |
Under 19 Girls | Eloise | O'Connor | WA |